Exam Results 2021

Advanced Level
  • 2 or more A-Star awards – 22 Students
  • 4 A-Stars – 4 students
  • 3 A-Stars – 6 students

4 A*s

  • Yehalah Fernando
  • Anushika Mahendiran
  • Hatim Rehmanjee
  • Arani Wanigasekara

3 A*s

  • Kabishanth Baskaran
  • Theshan Dassanayake
  • Aakash Shanmugarajah
  • Goutham Sivaraj
  • Sheshani Srikumar
  • Yaqub Zuresh
Advanced Subsidiary Level
  • 3 or more A awards – 35 Students
  • 4 As – 18 students
  • 3 As – 17 students

4 As/ 3 As & 1 A*

  • Araan de Saram
  • Ifhaam Zuhree
  • Venuk Rajakarier
  • Vidushan Vakeesan
  • Yasindu Adikarama
  • Jemal Abbas
  • Oneli Perera
  • Dunara Cooray
  • Sithusi Edirimanne
  • Akeel Faris
  • Irshaad Hassim
  • Tasneem Lukmanjee
  • Vinuki Medagama
  • Aneeq Mohamed
  • Linaya Piyasiri
  • Karthigeyan Ramesh
  • Anudi Ratnayake
  • Gawri Wijetunga

3As

  • Kimaya Algama
  • Zuhaib Azam
  • Adir De Silva
  • Hadi Haidher Ali
  • Harini Shamaya Goonewardene
  • Anagha Hari
  • Ravija Jayawardena
  • Shehara Nanayakkara
  • Damdini Raddalgoda
  • Sahansa Weerasena
  • Mahishka Dias
  • Naomi   Liyanage
  • Taha Murtaza
  • Anya Perera
  • Aishwarya Ragulenthiran
  • Sethmi Sumanaweera
  • Devasha Thigambaram
International GCSE
  • 11 students with 7 or more Grade 9s
  • 9 Grade 9s   – 4 students
  • 8  Grade 9s – 4 students
  • 7  Grade 9s – 3 students

9 Grade 9s

  • Aarabi Yuvanesan
  • David Maurice
  • Chathma Punchihewa
  • Agsshayan Thiruthaniesan

8 Grade 9s

  • Aaron Goonewardene
  • Amena Keizer
  • Yash Peiris
  • Chanuli Ratnayake

7 Grade 9s

  • Sauri Rathnaweera
  • Zainab Murtaza Zakirhusain
  • Areeb Arshad

Exam Results 2020

Advanced Level
  • 3 or more A-Star awards – 18 Students
  • 4 A-Stars – 8 students
  • 3 A-Stars – 10 students

4 A*s

  • DULANYA COORAY
  • LAYANGI JAYATILAKA
  • NEISHA LEANAGE
  • SHYALINA MUTHUMUDALIGE
  • ASITH PALLEMULLA
  • OSHEA REDDY
  • DUVINI WICKRAMARACHCHI
  • SAKINA ALIASGER

3 A*s

  • VIDHAAN CHAND
  • AKHIL MAHENDIRAN
  • DHIVAS SUGUMAR
  • ZIA RIZWAN
  • KULAN DISSANAYAKE
  • SEHENI KARIYAWASAN
  • MARYAM MUSTHAQ
  • VIDYANI WANIGASEKERA
  • HASAN ANIS
  • ABBAS MOOSAJEE
Advanced Subsidiary Level
  • 3 or more A awards – 31 Students
  • 4 As – 17 students
  • 3 As – 14 students

4 As

  • KABISHANTH BASKARAN
  • THESHAN DASSANAYAKE
  • YEHALAH FERNANDO
  • JANUSHAYAN GANESHAMOORTHY
  • SENARA KOTTEARACHCHI
  • ANUSHIKA MAHENDIRAN
  • RASHMA RIZWAN
  • DILANKA PUNCHIHEWA
  • HATIM REHMANJEE
  • SAKEENA SALEEM
  • NATHAN SAVUNDRANAYAGAM
  • AAKASH SHANMUGARAJAH
  • GOUTHAM SIVARAJ
  • SHESHANI SRIKUMAR
  • ARANI WANIGASEKARA
  • TIRANI WICKRAMANAYAKE
  • YAQUB ZURESH

3As

  • SHAYARA GUNAWARDHANA
  • AJAZ IMRAN
  • YAQUB JAWARD
  • SANTHUSH PINTO
  • BHAVISHNU RAGUSHANKAR
  • YASHNA DE SILVA
  • QASSIM KEIZER
  • ENYA PAUL
  • DARSHAN RAMESH
  • MINADI GUNAWARDENA
  • ASHWINI NADIA JASINGHE
  • SAMUEL JEON
  • JOSHUA WEERASINGHAM
  • CHEVAAN WICKREMASINGHE
International GCSE

11 students with 7 or more Grade 9s

11 Grade 9s – 1 student

9 Grade 9s   – 1 student

8  Grade 9s – 4 students

7  Grade 9s – 5 students

11 Grade 9s

  • YASINDU ADIKARAMA

9 Grade 9s

  • HARINI SHAMAYA GOONEWARDENE

8 Grade 9s

  • ARAAN DE SARAM
  • ANEEQ MOHAMED
  • IFHAAM ZUHREE
  • ACHUETHAN RAMANATHAN

7 Grade 9s

  • ADIR DE SILVA
  • SITHUSI EDIRIMANNE
  • AKEEL FARIS
  • GAWRI WIJETUNGA
  • VINUKI MEDAGAMA

Exam Results 2019

Advanced Level

4A*s

  • TELLULAH FERNANDO
  • LASHWINTH SURESH

3A*s

  • HARIN ANDREW PERERA
  • INSAAF ZUHREE
  • SHANEEZA FAROOZ

3A’s & above (12 students) 

  • NIRUTHAN SIVAKUMAR
  • SHENAZ NOORDEEN
  • SANULI T BUDDHIPALA
  • M SHAHANE DE SILVA
  • DUSHYANTH RAVISHANKAR
  • VINUMI DUMINDUHEWA
  • TIYASHA PEIRIS
  • CHATHUSHI DILMIKA RANASINGHE
  • HEMALI RATNAWEERA
  • TRINITY PERERA
  • K M N AKINDU METHNAL BANDARA
  • VISHMI JURANGPATHY
Advanced Subsidiary Level

5 A’s

  • DULANYA SASINDI COORAY

4 A’s

  • AMMAR KALEELULLA
  • ASITH UMAVIN PALLEMULLA
  • DHIVAS SUGUMAR
  • DUVINI NILHARA WICKRAMARACHCHI
  • LAYANGI RADEESHA LEANAGE
  • NEISHA MARINI LEANAGE
  • OSHEA REBECCA REDDY
  • SEHENI HISARA KARIYAWASAN
  • VIDHAAN CHAND
  • ZIA RIZWAN

3 A’S

  • AQEEL ALI
  • SAKINA ALIASGER
  • MOHAMED HASAN ANIS
  • KULAN D M DISSANAYAKE
  • AKHIL MAHENDIRAN
  • DINURI DEVANGA SAMAYAMANTHREE
  • VIDYANI SULAKSHIKA WANIGASEKERA
  • SHAFFY IDRIS ANVER
  • SHANESHWER JAYARAMESH
  • THIHANSA PERERA
  • SHYALINA RUZZINI MUTHUMUDALIGE
International GCSE

8 students gained 5 (9)’s & above

6 students gained 4 (9)’s & above

9 students gained 3 (9)’s & above

Award categoryAward TypeCandidate Name
IGCSE9 (9’s)Yehalah Akarsha Fernando
IGCSE8 (9’s) 1 (8’s)Yaqub Jaward
IGCSE7 (9’s)  1 (8’s) 1 (7’s)D M Theshan Dassanayake
IGCSE6 (9’s)  1 (8’s) 1 (7’s)1 (6’s)Hatim Quaizaar Rehmanjee
IGCSE6 (9’s)  1 (8’s) 1 (7’s)Yaqub Zuresh
IGCSE5 (9’s)  2 (8’s) 1 (5’s)Janushayan Ganeshamoorthy
IAL4 A*sTellulah Fernando
IAL4 A*sLashwinth Suresh
IAL3 A*sHarin Andrew Perera
IAL3 A*sInsaaf Zuhree
IAL3 A*sShaneeza Farooz
IALHighest mark in  Economics   (Sri Lanka)Yaqub Zuresh
IALHighest mark in Applied Information & Communication Technology (Asia)Insaaf Zuhree (World)
iPLS3 -S4’sChathma Punchihewa
iPLSHighest mark in  English LEH11  (Sri Lanka)Chathma Punchihewa
iPLSHighest mark in Mathematics LMA11  (Sri Lanka)Aarabi Yuvanesan